logo

•• Čo je slovenská potravina ••
 

Za krajinu pôvodu sa považuje tá krajina, kde bola potravina úplne získaná alebo vyrobená, alebo v ktorej sa ako v poslednej uskutočnilo jej podstatné a hospodársky odôvodnené spracovanie. 

Krajinou pôvodu sa povinne musia označovať niektoré potraviny. Patria medzi ne med, čerstvé, chladené a mrazené mäso (bravčové, hydinové, ovčie, kozie, králičie, hovädzie) a ryby.

Spotrebitelia, ktorí sa rozhodli uprednostniť domáce potraviny pred potravinami z dovozu sa však často stretávajú s problémom jednoznačnej identifikácie pôvodu potravín u ostatných druhov potravín, keďže podľa európskej legislatívy sa na obale potraviny nemusí uvádzať výrobca aj dovozca (prípadne distribútor), ale stačí, ak je uvedený iba jeden z nich. Zároveň je ťažké určiť, či sa jedná o skutočnú výrobu alebo len o balenie potraviny.

„Upratať“ v regáloch s potravinami na pultoch obchodu nám môže pomôcť práve Značka kvality alebo dobrovoľné označenia, ktoré sa riadia pravidlami vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktorá stanovuje podmienky pre používanie dobrovoľných označení a slov vyjadrujúcich pôvod poľnohospodárskych produktov a potravín v Slovenskej republike. Medzi oboma spôsobmi označenia je úzke prepojenie.  

     

Aktuálne máme na Slovensku 211 výrobcov potravín, ktoré sú držiteľmi Značky kvality. Nateraz je udelená 879 výrobkom. Podmienkou pre udelenie značky je predpísaná spotreba domácich surovín, ktorá u všetkých výrobkov musí byť najmenej 75 % z celkovej spotreby surovín. Ak sa jedná o  potraviny, ktoré nemožno vyrobiť bez surovín z dovozu (suroviny nie je možné v Slovenskej republike dopestovať alebo vyprodukovať v požadovanej kvalite a množstve), podiel domácej suroviny v nich sa nepredpisuje. Žiadateľ ale musí zdôvodniť, prečo nespĺňa podiel suroviny domáceho pôvodu. Ďalšou podmienkou je uskutočniť všetky fázy výrobného procesu na území Slovenskej republiky. S výnimkou surovín z dovozu, tie sa môžu vyrábať, spracovať a baliť aj v zahraničí.

SLOVENSKÁ POTRAVINA alebo
SLOVENSKÝ POĽNOHOSPODÁRSKY PRODUKT

Poľnohospodársky produkt možno označiť slovami „Slovenský poľnohospodársky produkt“, ak bol  vypestovaný alebo zberaný v Slovenskej republike alebo cielene získaný v Slovenskej republike od zvierat znáškou, zo zabitých chovaných zvierat alebo z voľne žijúcich zvierat lovom alebo z farmového chovu zveri. Potravinu možno označiť slovami „Slovenská potravina“, ak najmenej 75 % surovín a prísad z celkového množstva použitých na jej výrobu pochádza zo Slovenskej republiky a všetky fázy jej výrobného procesu sa uskutočňujú v Slovenskej republike. Všetky výrobky, ktoré sú označené Značkou kvality tiež spĺňajú podmienky Slovenskej potraviny.

VYROBENÉ NA SLOVENSKU 
Potravina môže byť označená slovami „Vyrobené na Slovensku“, ak všetky fázy jej výrobného procesu sa uskutočňujú na Slovensku.  V tomto prípade nemusí spĺňať žiadnu podmienku pôvodu surovín.

REGIONÁLNY POĽNOHOSPODÁRSKY PRODUKT Z ... alebo
REGIONÁLNA POTRAVINA Z ...
Poľnohospodársky produkt možno označiť slovami „Regionálny poľnohospodársky produkt z...“, v ktorých sa uvedie daný región Slovenskej republiky, ak bol vypestovaný alebo zberaný v danom regióne uvedenom na označení alebo cielene získaný v danom regióne od zvierat znáškou, zo zabitých chovaných zvierat alebo z voľne žijúcich zvierat lovom alebo z farmového chovu zveri.

Potravinu, ktorá nie je poľnohospodárskym produktom, možno označiť slovami „Regionálna potravina z...“, v ktorých sa uvedie daný región, ak obsahuje základnú zložku pochádzajúcu z daného regiónu a pri jej výrobe sa využívajú postupy a metódy charakteristické a typické pre daný región.

Regiónom je historicky vymedzená zemepisná oblasť alebo územie, ktoré sa vyznačuje relatívne homogénnymi, najmä geograficko-prírodnými podmienkami. Patria medzi ne: Bratislava, Záhorie, Trnavsko, Podunajsko, Ponitrie, Stredné Považie, Horné Považie, Dolné Pohronie a Poiplie, Tekov, Pohronie, Hont, Novohrad, Podpoľanie, Horehronie, Kysuce, Turiec, Orava, Liptov, Gemer, Šariš, Spiš, Abov, Horný Zemplín a Dolný Zemplín.

FARMÁRSKY POĽNOHOSPODÁRSKY PRODUKT alebo
FARMÁRSKA POTRAVINA
Ide o poľnohospodárske produkty vypestované na farme alebo získané od zvierat alebo zo zvierat chovaných na farme, resp. potraviny vyrobené z týchto surovín priamo na farme pri dodržiavaní legislatívy platnej pre priamy predaj - predaj z dvora.


Zdroj: www.znackakvality.sk

 

  

 

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...